Shizoku-Ryu Jiu-jitsu - logo

..:: O co pytać instruktora ... ::..
O CO PYTAĆ INSTRUKTORA ZANIM SIĘ ZAPISZEMY NA TRENING SZTUK WALKI

Wiele osób szukając sekcji Sztuk Walki dla siebie lub dla swoich dzieci robi to „na ślepo” kierując się filmami, lub opowiadaniami znajomych. Podobno każdy sposób jest dobry, ale…

Zanim wejdziemy do Dojo (sali treningowej) postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej o Sztuce Walki i Stylu, którego tam nauczają. Tutaj odsyłam raczej do książek i innych publikacji niż do Internetu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości lub zwyczajnie nam się nie chce to zawsze możemy zapytać instruktora. Co to za styl? Gdzie i kiedy się „narodził”? Czym się charakteryzuje? Jakie są podstawowe założenia? Jak wygląda trening? Na co jest położony nacisk na zajęciach, czy są to uderzenia i kopnięcia jak w Karate czy może rzuty jak w Judo? Na wszystkie zadane pytania instruktor MUSI nam dać odpowiedź.

Kiedyś moi znajomi zapisali swoje dziecko na treningi. Zapytałem ich co trenuje ich córeczka i dostałem nieprawdopodobną odpowiedź: ”instruktor nie chciał powiedzieć, bo to tajemnica!” Od razu poradziłem, żeby natychmiast zabrali dziecko z tych zajęć!!!

Bardzo ważne jest, aby styl, którego będziemy się uczyć nie był tylko i wyłącznie nastawiony na tak zwane „mordobicie”, gdyż każde zajęcia mają nas rozwijać nie tylko fizycznie, ale także duchowo. W sumie samo bicie się chyba nie ma sensu … lepiej kupić sobie pistolet!

Zawsze zapytajmy prowadzącego zajęcia czy ma uprawnienia instruktorskie. MUSI je mieć, ale często tak nie jest. Jeśli ma uprawnienia instruktorskie to ma ukończoną szkołę średnią, bo tak mówią przepisy. Dobrze by jednak było, gdyby instruktor posiadał wykształcenie Wyższe Pedagogiczne. Dlaczego? No cóż, każdy nauczyciel MUSI mieć wykształcenie Wyższe Pedagogiczne, (nawet Pani wydająca dzieciom kredki na świetlicy!!!), a przecież Instruktor to NAUCZYCIEL, który zajmuje sie Wami lub Waszym dzieckiem przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jak długo Instruktor zajmuje się Sztukami Walki i jak długo trenuje styl, którego naucza!!! U kogo się uczył? Dlaczego to takie ważne? Bo są przypadki, że osoba trenująca rok lub półtora roku otrzymywała licencję instruktorską a wiem o jeszcze bardziej spektakularnych przypadkach. Czy i jakie stopnie Kyu lub Dan posiada osoba nauczająca danego stylu. Stopnie Kyu określają poziom uczniowski. Czyli, jeśli ktoś uczy innych samodzielnie (bez nadzoru technicznego osoby posiadającej stopień mistrzowski) a posiada stopień Kyu, to  mniej więcej chodzi o to, że uczeń szkoły średniej próbuje być wykładowcą na Uniwersytecie. Stopnie Dan są to stopnie mistrzowskie. Jest ich dziesięć i mają jak gdyby dwa poziomy. Od pierwszego do piątego Dan’a (czyli czarny pas) są to stopnie, które można porównać z poziomem i tytułem magistra. Od szóstego do dziesiątego Dan’a (biało-czerwony i czerwony pas) są to stopnie, które można porównać z poziomem i tytułem profesora.

Gdy instruktor podał nam swój stopień to na naszą prośbę MUSI nam pokazać potwierdzenie stopnia, czyli certyfikat z podpisem (czytelnym) osoby, która ten stopień nadała. Warto czasami ten certyfikat sprawdzić "u źródła", bo są "instruktorzy", którzy sami sobie nadają stopnie i tylko ich słowa są potwierdzeniem... Następne pytanie dotyczy sekcji. Czy jest to „dzika” sekcja czy zarejestrowana Firma. Czy Szkoła lub Sekcja w której mamy zamiar trenować jest zrzeszona w jakiejś organizacji ogólnopolskiej lub międzynarodowej.

Pytań tego typu jest jeszcze wiele, tutaj skupiłem się na podstawowych, koniecznych informacjach. Może to Was uchronić przed stratą czasu, pieniędzy a czasami nawet zdrowia… Waszego lub Waszych dzieci.

Jeżeli Państwo macie jakieś pytania do mnie. Chcielibyście bym Wam przybliżył jakiś temat. Odpowiedział na pytania dotyczące dziedziny, którą się zajmuję to proszę pisać. Wasze maile nie pozostaną bez odpowiedzi.

Paweł Nerć

 

www.goods.pl  - sklep internetowy