Shizoku-Ryu Jiu-jitsu - logo

..:: Historia Jiu-Jitsu ::..
Gdzie powstało Jiu-Jitsu? Na to pytanie bardzo trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Jedni mówią - Japonia. Inni szukają korzeni Jiu-Jitsu w Chinach a poprzez Indie nawet w starożytnym Egipcie. Pierwsze wzmianki o walkach wręcz w Japonii pochodzą ze skompilowanej w 720 roku kroniki Nihon-Shoki, gdzie wspomina się o turnieju Chikara-Kurabe, który odbył się w 230 r p.n.e. Nie wiemy ilu zawodników w nim startowało. Zapisano jednak, że do finału doszli - Taima-no-Kuchaya i Nomi-no-Sukune , który został zwycięzcą. Od tego momentu dostrzegamy powstawanie dwu szkół walki. Sumo - które do dzisiaj jest narodowym sportem Kraju Kwitnącej Wiśni i Yawara, które z biegiem lat miało się przekształcić w Jiu-Jitsu. Około roku 1500 n.e. w prowincji Himasaka urodził się Hisamori Takenouchi, który w 32 roku życia udał się na medytacje do świątyni Shinomiya dla uzyskania mistycznych przeżyć. W wyniku bardzo rygorystycznych i wyczerpujących ćwiczeń doznał objawienia i stworzył styl walki Kogusoku oraz otworzył szkołę swego imienia Takenouchi-Ryu. Mimo, że była to szkoła walki mieczem, to znalazły się tam chwyty i przechwycenia podobne do dzisiejszego Jiu-Jitsu. Dlatego ta Szkoła jest wymieniana we wszystkich spisach Szkół Jiu-Jitsu. W pierwszej połowie XVII wieku (między 1628 a 1659 r.) przybył do Japonii chiński mnich Chen-Youan-Ping, który w świątyni Kakushoji nauczał swojego systemu walki. Według Tradycji miał on trzech uczniów, byli to: Shichiroyemon Fukuno, Yojiyemon Miura, Jirozayemon Isogai, którzy z czasem założyli trzy odrębne szkoły walki. Około roku 1680 po długotrwałej podróży do Chin lekarz z Nagasaki Shirobei Akyama otwiera Szkołę Walki opartą na uderzeniach i kopnięciach. W pewnym momencie okazało się jednak, że monotonne powtarzanie tych samych technik nuży uczniów a na dodatek nie daje 100% skuteczności w walce. Rozgoryczony Akyama udaje się do świątyni Tennaga w Tsukushi, gdzie w czasie praktyki medytacji dostrzegł naturalne i proste zjawisko - pod warstwą śniegu twarde gałęzie czereśni łamały się natomiast wiotkie gałązki wierzby poddawały się ciężarowi i śnieg zsuwał się z nich nie czyniąc drzewu żadnej szkody. Wyostrzony pod wpływem medytacji umysł dostrzegł w tym naturalnym zjawisku sposób pokonania w walce każdego przeciwnika. W ciągu 100 dni Akyama skompilował cały system Jiu-Jitsu a na pamiątkę drzewa, które stało się jego natchnieniem nazwał go Yoshin-Ryu (wierzbowa szkoła). Naczelna zasada tego, Stylu- "ustąp aby zwyciężyć" pozostaje aktualna w e wszystkich Szkołach Jiu-Jitsu. XVII wiek oglądał postanie także innych Szkół Jiu-Jitsu.

* Shichiroyemon Fukuno , uczeń Chen-Youan-Pinga założył Szkołę Kito-Ryu, na bazie której po latach Jigoro Kano założył Judo Kodokan.

* Terada Kanyemon otwiera Szkołę Jikishin-Ryu - do dzisiaj znawcy przedmiotu nie mogą się zgodzić, który z założycieli uczył drugiego. Bezspornym jest tylko to, że Szkoły Kito-Ryu i Jikishin-Ryu współpracowały ze sobą.

* W połowie tegoż XVII wieku w jednym z klasztorów kolejny samuraj Fugatami Misanori Hannosuke przeżył mistyczne widzenie i założył Szkołę Sosuishitsu-Ryu. Po jego śmierci żaden z uczniów nie potrafił osiągnąć poziomu fundatora dopiero niejaki Shitama Mataichi przestudiował dokładnie zapiski Mistrza i odbudował sławę Szkoły. W XVIII wieku powstały kolejne sławne Szkoły.

* Inugami Nagakatsu założył szkołę Kyushin-Ryu mimo to za właściwego twórcę tej Szkoły uznaje się Gumbeia Inugami - wnuka założyciela, gdyż to on dzięki swej biegłości doprowadził ją do rozkwitu i sławy. Czasami Szkołę Kyushin uważa się za odgałęzienie Szkoły Kito-Ryu.

* Założycielem Szkoły Sekiguchi-Ryu był znakomity szermierz, Jushin Sekiguchi, którego zainteresowania skierowały się w kierunku walki wręcz z uzbrojonym przeciwnikiem. Szkoła to rozsławiła się po przeprowadzce założyciela do Edo (Tokio).
* U Hirozayemona Sekigichi syna twórcy Szkoły Sekiguchi pobierał nauki Bungoro Shibukawa, który założył Shibukawa-Ryu. W Szkole tej przywiązywano bardzo dużą wagę do biegłości technicznej.

* Joyemon Homma założył szkołę Shin-no-Shindo-Ryu,

* w której pobierał nauki Matayemon Iso - jedna z najsławniejszych postaci w Jiu-Jitsu, który urodził się ok. 1800 r. przez kilka lat pobierał także nauki w Szkole Yoshin-Ryu u Mistrza Oribe Hitotsuyanagi. Po osiedleniu się w Edo założył Szkołę o nazwie Tenjin-Shinyo-Ryu, która do dzisiaj jest zaliczana do najsławniejszych.

 

www.goods.pl  - sklep internetowy